Ar plašu un uz izglītojošām aktivitātēm vērstu programmu 6. septembrī no plkst. 13.00 līdz 18.00 Pasta salā jau sesto reizi norisināsies tehnikas un inovāciju festivāls “Mehatrons 2024”, aicinot ikvienu interesentu iepazīt inženierzinātņu, metālapstrādes un mašīnbūves nozares daudzpusību un tehniskās jaunrades iespējas.
Pasākumā piedalīsies augstskolas un izglītības iestādes, kas iepazīstinās ar mācību iespējām STEM programmās un aicinās iesaistīties izzinošās aktivitātēs. Tāpat neatņemami festivāla dalībnieki ir metālapstrādes un citu inženierzinātņu nozaru uzņēmumi, amatnieki, biedrības, tehniskās jaunrades skolas un pulciņi, kas prezentēs savus izstrādājumus un jaunrades darbus.
Tradicionāli notiks izgudrojumu un inovāciju izstāde “Minox Zemgale”, savukārt Zemgales reģiona kompetenču attīstības centra (ZRKAC) Metālapstrādes mācību parka stendā norisināsies profesionālās meistarības konkurss metināšanā.
Izglītības un karjeras jomā uzsvars tiks vērsts uz STEM jomām, lai rosinātu pasākuma dalībnieku interesi par dabaszinību, tehnoloģiju, inženierzinātņu un matemātikas virzieniem. Rīgas Tehniskā koledža, Rīgas Metālapstrādes profesionālā vidusskola, Valmieras tehnikums, Jelgavas tehnikums, Jelgavas Tehnoloģiju vidusskola un Amatu vidusskola iepazīstinās ar izglītības programmām STEM jomas profesiju apguvei un mācību iespējām, aicinot iepazīt apgūstamās profesijas praktiskās darbnīcās. Cēsu Kosmosa izziņas centra stendā varēs iejusties astronauta lomā un izzināt raķešu būvēšanas un palaišanas principus. RTU studentu klubs vadīs robotikas darbnīcu, bet mācību centrs “Magnum” praktiski veicamu uzdevumu veidā rādīs, kur un kā rodas elektrība un lieli un mazi interesenti varēs iejusties elektriķu profesijā.
Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte šogad rosinās izzināt inženierzinātņu daudzveidību un šīs jomas zināšanu plašās izmantošanas iespējas, piedāvājot apskatīt un darboties ar robotplatformu, elektroriteni, mobilo emisiju mērīšanas sistēmu un hidraulisko krūmu pļaujmašīnu. Tāpat klātesošie varēs iesaistīties spēlē “Cirks” par vides jautājumiem, testēt mērniecības instrumentus un pārliecināties, cik spēcīga un izturīga ir koksne, kā arī iesaistīties eksperimentos ar pārtiku un pašiem, izmantojot tehnoloģiskās kartes, “saražot” pārtikas produktus.
Jaunrades nams “Junda” Pasta salā iepazīstinās ar jaunā mācību gada interešu izglītības programmā, savukārt brīvdabas koncertzālē “Mītava” notiks Tehniskās jaunrades diena ar STEM jomas aktivitātēm. Ģ. Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja stendā varēs izpētīt metālapstādes nozares un tehnoloģiju attīstību laikmetu griežos, savukārt Jelgavas pilsētas bibliotēka mudinās dalībniekus ļauties eksperimentiem, kas tapuši, iedvesmojoties no grāmatām.
Pasta salas slidotavā apmeklētājus gaidīs 360 videospineris, kur klātesošie uz platformas tapušos video stāstus uzreiz varēs lejupielādēt savā tālrunī vai e-pastā. Tāpat būs pieejama mākslīgā intelekta foto kaste, kas atpazīst seju un automātiski to pieskaņo dažādas tematikas tēliem.
Pasākuma laikā skolēnu klašu grupas aicinātas piedalīties divās spēlēs. 5.–9. klašu skolēni varēs iesaistīties draudzības stafetē “Klase VAR! no plkst. 13.10 līdz 15.10, savukārt vidusskolēni un profesionālo izglītības iestāžu audzēkņi aicināti piedalīties LBTU veidotajā interaktīvajā spēlē “Erudītais inženieris”, kas norisināsies no plkst. 14.10 līdz 15.10.
Tāpat jauniešiem būs lieliska iespēja satikt Akselu Zinguli – jelgavnieku un vienu no “RocketGrip” dibinātājiem, kura skolēnu mācību uzņēmums pārauga starptautiski pieprasītā biznesā, un šobrīd viņa ražoto sporta aprīkojumu pazīst un lieto vairāk nekā 60 valstīs. Viņš vadīs meistarklasi par to, kā jau skolas laikā var izveidot veiksmīgu biznesu un kādi ir deviņi galvenie pieturpunkti jaunu projektu īstenošanā.
Līdztekus pasākuma apmeklētāji varēs uzzināt, kā par jelgavnieku drošību gādā Jelgavas pašvaldības policija un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, aicinot iesaistīties aktivitātēs un spēlēs par drošības jautājumiem, uzzinot, kā rīkoties negadījuma vietā, kur vērsties pēc palīdzības un cik lielā mērā pašam iesaistīties situācijas risināšanā. Savukārt Jelgavas Digitālais centrs informēs par to, kas ir civilā aizsardzība un 72 stundu noturība, iepazīstinot ar dažādiem viedajiem risinājumiem, kas palīdz rūpēties par pilsētas iedzīvotāju drošību.
ZRKAC šogad aicinās piedalīties STEM eksperimentos, projektēšanas, ķīmijas un mākslīgā intelekta attēlu ģenerēšanas darbnīcās. Klātesošie varēs izzināt digitālā mācību līdzekļa “Klimats un tā pārmaiņas” (projekts “Digitāli klimatam”) piedāvātās iespējas, iesaistīties “Miniphanomenta” eksperimentos fizikas likumu iepazīšanai un kopā ar karjeras konsultantu noskaidrot katra nākotnes ieceres un izaicinājumus, kā arī plānot pirmos soļus mērķa sasniegšanā. Tāpat dalībnieki varēs izmēģināt 3D briļļu virtuālās realitātes iespējas – darboties ķīmijas vai fizikas laboratorijā, salikt 3D tetri, trenēties slēpošanā, sērfot muzikālā pavadījumā vai doties tūrē pa Londonu vai Petru.
No pulksten 12.00 līdz 15.30 interesenti varēs piedalīties profesionālās meistarības konkursā MAG metināšanā, kas norisināsies ZRKAC Metālapstrādes mācību parka stendā. Tajā piedalīties aicināti gan iesācēji un amatieri, gan profesionāli metinātāji, kas sasnieguši 18 gadu vecumu. Šajā stendā varēs gūt ieskatu metinātāja profesijā un procesā, kā norit metināšana, un iesaistīties tematam atbilstošā erudīcijas spēlē.
Būtiska pasākuma sastāvdaļa ir uzņēmumi, kas savos stendos iepazīstinās ar jaunākajām tehnoloģijām, aktuālākajiem produktiem un pakalpojumiem, sniedzot priekšstatu par metālapstrādes un inženierzinātņu nozari. Vienlaikus apmeklētāji varēs noskaidrot karjeras iespējas dažādu jomu uzņēmumos.
Klātesošajiem būs iespēja piedalīties SIA “HANSA FLEX HIDRAULIKA” hidraulikas darbnīcā, iepazīt un izmēģināt dažādas SIA “Tomega” izglītības procesam piemērotas tehnoloģijas, SIA “StratumSmart” stendā gūt jaunas zināšanas par vājstrāvas risinājumiem, iepazīt Daiņa Dilāna ar 3D printeri radītus inovatīvus produktus (tostarp telefona turētājus, kustīgas rotaļlietas, plastmasas plāksnēs integrētus fotoattēlus u. c.) un SIA “Spiiid Botanics” dizaina lampas ar iestrādātiem augiem un ziediem.
Pasākuma laikā būs apskatāmas ekskluzīvas automašīnas no SIA “Monta Limo Rent”, elektroautomobiļi un to modeļi no SIA “Veho – Mercedes-Benz”, daudzveidīgi “Zemgaļu leģiona” motocikli, plašs velosipēdu klāsts no SIA “Kanclers” un individuāla dizaina velosipēdi no SIA “Bicycles”.
Biedrība “Blackross” interesentiem atklās autosporta noslēpumus un veidus, kā kļūt par izcilu autosportistu, savukārt SIA “K. Ustupa autoskola” pasniedzēji un instruktori informēs par galvenajiem drošas braukšanas pamatprincipiem.
Rūpējoties par drošības jautājumiem, “Dahua Technology” pārstāvji prezentēs mūsdienīgus videonovērošanas un signalizācijas risinājumus, savukārt SIA “Extremum” iepazīstinās ar apsardzes sistēmu piedāvājumu.
Uzticams festivāla “Mehatrons” sadarbības partneris ir Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības asociācija (MASOC), kas arī šogad organizēs izzinošas darbnīcas, sniegs konsultācijas karjeras veidošanai nozarē un demonstrēs pirmo Latvijā izgatavoto bruņutransportieri “Patrija 6x6” un militāro transporta līdzekli “VR FOX”.
Tāpat ikvienam interesentam būs iespēja saņemt dažādu nozaru speciālistu konsultācijas – SIA “IziPizi” informēs par pārtikas pakomātu ķēdes izveides iespējām Latvijā un e-komercijas pakalpojumiem, Patentu valde stāstīs par intelektuālā īpašuma veidiem, to aizsardzību un pieejamo finansiālo atbalstu, savukārt Zemgales Plānošanas reģiona, Zemgales Uzņēmējdarbības Centra un EDIC Zemgales kontaktpunkta pārstāvji konsultēs uzņēmējus par dažādiem pakalpojumiem un atbalsta saņemšanas iespējām biznesa procesu digitalizācijai.
Līdztekus apmeklētājus priecēs arī amatnieku darinājumi – SIA “Skaista rota” piedāvās etnogrāfiskas un autordizaina rotas no bronzas un sudraba, Dana Zetmane un Marina Boicova priecēs ar mākslinieciskiem metāla darinājumiem un rotaslietām, savukārt SIA “DUDU ligzdas” un Kalēju brālība aicinās vērot paraugdemonstrējumus un pašiem izkalt monētu.
Tiem, kas vēlēsies iesaistīties fiziskās aktivitātēs, būs iespēja piedalīties Sporta servisa centra rīkotajā svara stieņa spiešanā guļus un personīgā svara noturēšanā pie stieņa kārienā, kā arī izmēģināt spēkus disku golfa spēlē un BJII dronu skolas “Robopilots” organizētajā dronu pilotēšanā mērķī.
Latvijas izgudrotājus pulcēs izstāde “Minox Zemgale 2024” – tā notiks slidotavā, piedāvājot apmeklētājiem aplūkot un izmēģināt dažādu paaudžu izgudrotāju darbus, sākot no skolēnu īstenotajām idejām līdz pat izgudrojumiem, kas pārtapuši veiksmīgā biznesā. Šajā izstādē var piedalīties ikviens, kas ir realizējis kādu inovatīvu ideju – dalībai tajā nav vecuma vai citu ierobežojumu. Pasākuma laikā notiks balsošana, lai noteiktu skatītājiem tīkamāko izgudrojumu.
Ar pilnu festivāla “Mehatrons 2024” programmu var iepazīties šeit: https://ej.uz/Mehatrons2024
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes. Piekrītot sīkdatņu izmantošanai, tiks nodrošināta tīmekļa vietnes optimāla darbība. Turpinot vietnes apskati, Jūs piekrītat, ka izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes. | SAPRATU |
> Sīkdatņu izmantošana > Personas datu apstrāde |