2025. gada 19.–20. jūnijā Viļņā norisinājās trešā starptautiskā projekta “Empower 65: IT apmācību un brīvprātīgā darba integrācija senioriem” partneru sanāksme, kurā piedalījās arī Zemgales reģiona kompetenču attīstības centrs (ZRKAC). Projekta mērķis ir mazināt digitālo plaisu starp gados vecākiem cilvēkiem, stiprinot viņu digitālās prasmes un sekmējot aktīvu iesaisti brīvprātīgajā darbā.
Projekta nozīmīgums
Eiropā strauji pieaug senioru īpatsvars sabiedrībā, kas rada būtiskus izaicinājumus gan sociālās integrācijas jomā, gan nodrošinot vienlīdzīgu piekļuvi sabiedriskajiem pakalpojumiem. Viens no galvenajiem šķēršļiem ir ierobežotas digitālās prasmes. Mūsdienu digitālajā laikmetā, kad aizvien vairāk pakalpojumu tiek sniegti tiešsaistē, informācijas tehnoloģiju pārzināšana kļūst par būtisku nosacījumu pilnvērtīgai līdzdalībai sabiedriskajā dzīvē.
Projekts “Empower 65” piedāvā inovatīvu risinājumu – īpaši senioriem pielāgotu IT apmācību programmu, kas integrē atmiņas trenēšanas un kognitīvo spēju attīstīšanas spēles. Šāds modelis palīdz ne vien apgūt praktiskas digitālās prasmes, bet arī uzturēt kognitīvās funkcijas, stiprināt pašapziņu un mazināt sociālo izolāciju.
Tāpat projekta ietvaros tiek veicināta senioru iesaiste brīvprātīgajā darbā – kā veids, kā nodot tālāk dzīves laikā uzkrāto pieredzi un stiprināt kopienas saites.
Projekta partneri ir JVPPTI Zemgales reģiona kompetenču attīstības centrs (Latvija), Biedrība ALTUM (Latvija), UAB MLM1 (Lietuva) un vadošais partneris Biedrība “Senioru pasaule” (Lietuva).
Sanāksmes norise un tēmas
Sanāksmes pirmajā dienā tika prezentēts apmācību saturs, apspriestas mācību pieejas un programmas ieviešanas posmi. Partneri izteica savu viedokli par pilotnodarbību plānošanu un izvērtēja neirozinātnē balstītu mācību pieeju izmantošanas iespējas. Tāpat norisinājās diskusija par mācību ietekmes novērtēšanas principiem un pasākumiem, kas nodrošinātu programmas ilgtspēju pēc projekta noslēguma.
Otrā diena bija veltīta brīvprātīgā darba programmas attīstībai. Tika analizēti dažādi brīvprātīgā darba modeļi, to ietekme uz senioru iekļaušanu un ilgtspējīgas īstenošanas mehānismi. Notika arī sesijas par fokusa grupu organizēšanu un publicitātes pasākumu plānošanu Latvijā un Lietuvā. Komunikācijas stratēģiju prezentēja ZRKAC pārstāvji.
Sanāksmes būtisku akcentu veidoja Eiropas Parlamenta deputātes Rasas Juknevičienes uzruna, kurā tika īpaši izcelta to projektu nozīme, kas veicina sociālo iekļaušanu un starptautisko sadarbību Eiropas Savienības mērogā.
Tālākie soļi
Partneri vienojās par turpmākajiem soļiem: IT apmācību programmas pilotēšanas posmiem, informēšanas pasākumu kalendāru un projekta rezultātu publicitātes kanāliem. Sanāksmi noslēdza diskusija par līdz šim sasniegto un vērtīgāko pieredzi, daloties ar labās prakses piemēriem.
Otrās dienas izskaņā dalībnieki baudīja kultūras programmu – ekskursiju ar gidu pa Viļņas bastionu, kas ļāva iepazīt pilsētas daudzslāņaino vēsturi un apbrīnot tās unikālo arhitektūru, atstājot paliekošu iespaidu.
Erasmus+ projekta “Empower65: digitālo prasmju apguve senioriem un to iesaiste brīvprātīgajā darbā” Nr. 2024-1-LT01-KA210-ADU-000250298
Eiropas Savienības līdzfinansēts. Paustie viedokļi un uzskati atspoguļo autora(-u) personīgos uzskatus un ne vienmēr sakrīt ar Eiropas Savienības vai Eiropas Izglītības un Kultūras izpildaģentūras (EACEA) viedokli. Ne Eiropas Savienība, ne EACEA nenes atbildību par paustajiem uzskatiem.
Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes. Piekrītot sīkdatņu izmantošanai, tiks nodrošināta tīmekļa vietnes optimāla darbība. Turpinot vietnes apskati, Jūs piekrītat, ka izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes. | SAPRATU |
> Sīkdatņu izmantošana > Personas datu apstrāde |